CV

Michał Henke włącz .

 

Jak pisać CV

Curriculum Vitae powinno być krótkie i proste w formie. Najbardziej pożądana objętość to 1 do 2 stron formatu A4. Bardzo ważna w CV jest kompozycja treści. Zwykle mile widziane jest podawanie informacji w formie podpunktów, w sposób jak najbardziej przejrzysty. Najlepiej wysyłać CV w nieedytowalnej formie dokumentu np. w formacie PDF. CV powinno być napisane przy użyciu jednej czcionki.

Części składowe CV:

Nagłówek: Curriculum Vitae jak każdy inny dokument powinien posiadać nagłówek na górze dokumentu.

Dane osobowe:
Podawanie informacji na swój temat należy rozpocząć od podania imienia i nazwiska. Następnie daty i miejsca urodzenia.

Adres: Najlepiej podać adres zamieszkania lub adres korespondencyjny. W sytuacji, gdy podaje się swój adres rodzinny np. Gdynia, a miejsce zamieszkania i stanowisko, na które się aplikuje posadowione jest w Katowicach, rekruter może myśleć, że podjęcie przez kandydata pracy wiązać się dla niego będzie z przeprowadzką, a w efekcie może odrzucić aplikację. Lepiej więc unikać niedomówień.

Adres e-mail: Należy podać swój prywatny adres e-mail, który powinien brzmieć wiarygodnie i poważnie. Najlepiej, aby zawierał imię i nazwisko kandydata. Należy unikać podawania adresu brzmiącego niepoważnie i nieprofesjonalnie np. kicia12@....., lub maili niezrozumiałych lub trudnych, przez co w razie popełnienia przez rekrutera błędu, może skutkować nieotrzymaniem informacji zwrotnej.

Numer telefonu: Obecnie podanie numeru telefonu jest niezbędne dla usprawnienia kontaktu z rekruterem. Rekruterzy chcąc zaprosić kandydata na rozmowę kwalifikacyjną najczęściej dzwonią. Najlepiej podać numer telefonu komórkowego, aby uniknąć rozmów z rodziną np. w przypadku telefonu stacjonarnego oraz uniknąć sytuacji, że rekruter znięchęcony zbyt trudnym dotarciem do kandydata, poprostu z niego zrezygnuje.

Dodatkowe informacje: W tej części, jest miejsce na wpisanie swojego bloga lub strony internetowej, jeżeli w jakiś sposób dotyczą one stanowiska pracy, na które aplikujemy.

Zdjęcie:
Umieszczanie zdjęcia w CV nie jest niezbędne, ale z pewnością może pomóc, jeżeli tylko spełnia pewne określone standardy. Zdjęcie powinno być portretowe i profesjonalne, najlepiej małe, formalne, legitymacyjne. Ważny na zdjęciu jest również strój i makijaż – z pewnością stonowane kolory i elegancja sprzyjają budowaniu pozytywnego pierwszego wrażenia. Unikać należy umieszczania zdjęć wyzywających lub np. zdjęć z wakacji.

Wykształcenie: Opis wykształcenia najlepiej rozpocząć od poziomu szkoły średniej.
W górnej części powinny pojawić się najbardziej aktualne dane - ukończone szkoły, zdobyte uprawnienia i dyplomy przedstawione w porządku chronologicznym (od najmniej do najbardziej odległych w czasie). Z lewej strony najlepiej umieścić przedział lat nauki
w danym miejscu, a jeżeli nauka jest kontynuowana można w miejscu daty umieścić informację „do nadal”; „nadal” lub wpisać planowaną datę zakończenia edukacji. Z prawej strony należy wpisać pełną nazwę szkoły, a w przypadku szkoły wyższej również kierunek studiów (czasem też specjalizację) oraz stopień studiów. Ważne, aby podawane informacje były przede wszystkim jasne i czytelne.

Doświadczenie zawodowe: Układ powinien być taki sam jak w opisie wykształcenia: z lewej strony okres zatrudnienia, z prawej nazwa firmy i pełnione stanowisko i zakres obowiązków.

Szkolenia i inne doświadczenia, dotychczasowe osiągnięcia:
Warto umieścić w tej części informacje, które mogą być uznane za przydatne z punktu widzenia rekrutera i potencjalnego pracodawcy. Należy uwzględnić tutaj nazwę instytucji szkolącej i ogólny zakres programowy. Można tutaj opisać swoje pozostałe doświadczenie zawodowe lub dodatkowe informacje na temat swojej działalności prowadzonej w czasie wolnym (np. wolontariat).

Umiejętności, dodatkowe kwalifikacje: Przed wysłaniem CV na dane stanowisko należy zastanowić się, czy w spełniamy wymagania, stawiane przez potencjalnego pracodawcę. Z reguły w opisie wymagań na dane stanowisko widnieją konkretne umiejętności lub certyfikaty. Jeżeli je posiadamy, należy je opisać np. znajomość języków obcych, znajomość programów komputerowych, prawo jazdy, itd. Warto również informacje te uszczegóławiać i zadbać o podanie konkretów: np. prawo jazdy kat. B lub obsługa programu Adobe Photoshop.

Zainteresowania:
Wbrew pozorom, są bardzo ważne. Mogą posłużyć jako dodatkowy atut. Nie trzeba się wstydzić ich zamieścić w CV, warto pochwalić się swoim hobby np. wspinaczka wysokogórska lub klasyka literatury niemieckiej XIX wieku. Dla wielu rekruterów czy pracodawców może być to informacja, że mają do czynienia z wszechstronną, obytą w świecie i interesującą osobą.

Błędy popełniane w CV

- wysyłanie tego samego CV na różne stanowiska
- używanie 1. os. liczby pojedynczej
- używanie skrótów myślowych
- podawanie zbyt wielu szczegółów
- zbyt długie CV
- niepoważny adres e-mail
- brak stopnia znajomości języków obcych
- nieprawdziwe dane
- niechlujstwo
- błędy ortograficzne i interpunkcyjne
- błędy gramatyczne i stylistyczne

 

wzór CV

 

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker